.
.
.
.

 

 

Choiromyces meandriformis Vittadini 1831

Syn. Choiromyces venosus  (Fr.) Th. Fr. 1909
Poz. Syst. Tuberaceae, Pezizales, Pezizomycetidae, Pezizomycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi

Choiromyces meandriformis

 
 
 

 

CECHY MAKROSKOPOWE

Choiromyces meandriformisGleba owocnika

 

Owocniki bulwiaste, często guzowate, o średnicy 3-10 (20) cm, za młodu białe, potem żółtawe, szarobrązowe, brązowe, owocniki najczęściej plamiste o niejednorodnej barwie na powierzchni. Perydium gładkie, często spękane, o grubości 1-3 mm. Gleba na przekroju, u młodych owocników biała, potem jasnoróżowa, aż do różowobrązowawej, marmurkowata za sprawą białych, kremowych lub żółtawych, nieregularnie rozmieszczonych żyłek. Konsystencja owocnika zwarta, sprężysta – za młodu owocniki bardzo twarde. Smak i zapach intensywne, przyjemne.

CECHY MIKROSKOPOWE

Choiromyces meandriformis

Choiromyces meandriformisZarodniki w workach

 

Perydium 150-250 μm. Zewnętrzna warstwa zbudowana z septowanych strzępek 5-10 μm. Strzępki często wybarwione na kolor żółty, żółtobrązowy, na powierzchni tworzą czasem niewielkie pseudodermatocystydy. Głębsza warstwa perydium pseudoparenchymatyczna, zbudowana z owalnych komórek 10-20 μm. Worki wydłużone, maczugowate, czasem cylindryczne na trzonkach o zróżnicowanej długości. Średnia wielkość worków 100-180 x 20-90 μm. Worki zawsze 8-zarodnikowe. Zarodniki kuliste o średniej wielkości 15-23 μm. Zarodniki wyraźnie urzeźbione, pokryte grubymi, tępymi kolcami o średniej wielkości 4-7 μm. Kolce czasem nierówne, wygięte – wtedy najczęściej zaledwie 2-4 μm. Zarodniki za młodu hialinowe, potem bladożółtawe.

 

Choiromyces meandriformis Choiromyces meandriformis Choiromyces meandriformis
Przekrój perydium
Powierzchnia perydium
Strzępki perydium

SIEDLISKO

 

 

 

 

Choiromyces meandriformis rośnie w lasach liściastych lub mieszanych. Najczęstszym partnerem mikoryzowym jest Fagus sylvatica oraz Carpinus betulus. Według starszych źródeł gatunek ten preferuje gleby o dużej zawartości węglanu wapnia. Owocniki wyrastają płytko, do 2-4 cm pod powierzchnią gleby - bardzo często semihypogeicznie, znaczną częścią owocnika wystając nad powierzchnię. Dojrzałe owocniki można znaleźć od lipca do listopada.

WYSTĘPOWANIE

Choiromyces meandriformis

 

Choiromyces meandriformis to gatunek znany w Polsce z wielu stanowisk zarówno historycznych jak i współczesnych. W Europie często znajdowany. Podawany z większości krajów na całym kontynencie.

Beskid Mały – DF 96, Koziniec k. Wadowic, Sierpień 2012

 

 

 

UWAGI

Choiromyces meandriformisZarodniki w worku

 

Choiromyces meandriformis jest przez szereg autorów uznawany za gatunek wapieniolubny. Tezę tę w pewnym stopniu weryfikują znaleziska z ostatnich kilkunastu lat. C. meandriformis został zlokalizowany na wielu stanowiskach o glebach nie zawierających związków wapnia i charakteryzujących się neutralnym lub lekko kwaśnym pH. Zdecydowana większość tych lokalizacji pochodzi z liściastych lub mieszanych lasów gór i pogórza, aż do wysokości 1100 m n.p.m. Można więc przypuszczać, że gatunek ten cechuje się większą tolerancją warunków glebowych, jest natomiast grzybem charakterystycznym dla górskich i podgórskich grądów i buczyn.
Choiromyces meandriformis jest grzybem jadalnym, uznawanym za bardzo smaczny. W Polsce często określany mianem białej trufli - z truflami bywa zresztą najczęściej mylony. Polska nazwa tego gatunku to piestrak jadalny.